Ennakko EPS vs Pallo-Iirot
Naisten Suomen Cup
Viime sunnuntaina ensimmäisen kierroksen ottelunsa HJK:lle hävinnyt EPS pääsee viikonloppuna korjaamaan kurssiaan sekä jahtaamaan vuoden ensimmäistä voittoaan kotiottelussa Pallo-Iiroja vastaan.
Viime kaudella Naisten Ykkösessä viidenneksi sijoittunut Pallo-Iirot pelaavat viimeisen lohko-ottelunsa lauantaina Espoon punaisen vieraana. Kaksi ensimmäistä Cup otteluaan hävinneet raumalaiset olettettavasti lähtevät hakemaan voittoaan viimeisestä lohkovaiheen pelistä, vaikka jatkopaikkaan sillä ei enää olekaan mahdollisuuksia. Kaksi tulosten perusteella tasavahvaksi luettavaa ja voittoa tavoittelevaa joukkuetta tekee ottelun lähtöasetelmasta vähintäänkin mielenkiintoisen.
Ottelu pelataan lauantaina 12.2 klo. 19:00 alkaen, Tapiolan Esport Arenassa.
Naisten Suomen Cup (palloliitto.fi)
Tägää siis linkki omiin suosikkeihin ja elä mukana EPS:in matkassa Naisten Suomen Cupissa.
Naisten edustusjoukkue on jatkanut päivittäistä työtään selkein sävelin cup avauksen tappiosta huolimatta. Määrätietoinen ryhmä luottaa omaan tekemiseen ja uskoo palkinnon tulevan kovan kollektiivisen työn jälkeen myös tulosten valossa. Isot minuutit ensimmäisessä pelissä pelannut hyökkäyspään taituri Hertta Laurinkoski lähtee luottavaisin mielin lauantain peliin.
“Olemme vahva joukkue, vaikka viimeinen peli ei tuloksellisesti ollutkaan hyvä. Otamme HJK pelistä aktiivisen ja periksiantamattoman peli-ilmeen mukaan lauantaille ja lähdemme antamaan kaikkemme voiton eteen. Tärkeää on, että meillä on joukkue, jossa jokainen voi luottaa toinen toiseensa ja sitä kautta pelata rohkeasti itseään toteuttaen.”
Viime kaudella yhteensä 30 maalia ja vastustajien puolustuksessa valtavaa tuhoa tehnyt Lotta Kalske lähestyy lauantain peliä selkein tavoittein.
“Todella kova ja tärkeä peli kaikin puolin. Viime viikonlopun tuloksesta huolimatta jokainen on taas valmis taistelemaan voitosta. Toivotaan paljon onnistumisia niin joukkueena kuin yksilöinäkin lauantaina!”
Joukkueen päävalmentaja Arpad Mester on tyytyväinen joukkueen valmiuteen ja uskoo pelin
“Viime kauden joukkueen jatkaessa pääosin yhdessä ja toimintakulttuurin säilyminen mahdollistaa pelaajien yksilöllisen kehityksen sekä kollektiivisen menestyksen tuloksellisesti. Rinkiin on tullut sisään muutama nuorempi pelaaja omasta seurasta ja ulkopuolelta, mutta tällä hetkellä meillä on reilu 30 lahjakkaan ja sitoutuneen pelaajan ryhmä kasassa. Joukkueessa on hyvä henki ja vuorovaikutteinen toiminta pelaajien ja valmennuksen kesken tukee tervettä kilpailua arjen korkeasta vaatimustasosta tinkimättä.”

EPS viestintä