Kausiennakko – EPS naiset, edustus.

Viime kaudella T18 Suomen mestaruuden voittanut ja Naisten Kakkoseen noussut joukkue on aloittanut valmistautumisen tulevaan kauteen jo hyvissä ajoin marras-joulukuussa ja on harjoitellut systemaattisesti.

Joukkueen valmennukseen ei ole tulossa suuria muutoksia ja Arpad Mester jatkaa yhdessä Mika Jokisen kanssa ryhmän peräsimessä voitokkaan viime kauden jälkeen. Isossa roolissa joukkueen mukana ollut fyysinen valmentaja Tatu Tiihonen puolestaan otti seuraavan haasteen urallaan siirtyessään KuPs:n naisten edustusjoukkueen valmennustiimiin. Muutoksista huolimatta joukkueen tavoitteena on jatkaa siitä mihin viime kaudella jäätiin.

Tämän lisäksi naisten edustusjoukkue pelaa Espoon Palloseuran historian ensimmäistä kertaa Suomen Cupissa, joka päästäänkin aloittamaan heti sunnuntaina 6.2. kun vastaan asettuu Kansallisen Liigan kärkiseura ja suomalaisen jalkapallon kestomenestyjä HJK.

EPS pelaa kivikovassa F-lohkossa. Neljän joukkueen lohkosta lohkovoittaja etenee varmuudella puolivälieriin. EPS:in ja HJK:n lisäksi lohkossa pelaa TPS ja Pallo-Iirot.

Lohkon tilannetta voit seurata palloliiton tulospalvelussa:

Naisten Suomen Cup (palloliitto.fi)

Tägää siis linkki omiin suosikkeihin ja elä mukana EPS:in matkassa Naisten Suomen Cupissa.

Ottelu pelataan Talin jalkapallohallissa sunnuntaina 6.2. kello 14.30 alkaen. Ottelu pelataan ilman yleisöä ja voitkin seurata peliä ja kannustaa EPS:iä kotisohvalta alla olevan linkin kautta.

Katso lähetys – HJK Helsinki

Espoonlahtelaista jalkapallohistoriaa
ehdittiin tehdä jo viime kauden päätteeksi kun joukkue pääsi juhlimaan BSM
mestaruutta sekä naisten edustusjoukkue nousi ensimmäistä kertaa
valtakunnalliseen sarjaan. Naisten edustusjoukkue aloittaa kauden 2022 niin
ikään historiaa kirjoittaen kun joukkue matkaa legendaariseen Talin halliin
kohtaamaan HJK:n Suomen Cupissa sunnuntaina 6. helmikuuta. Uudistunut HJK on
tehnyt useita merkittäviä pelaajahankintoja talven aikana, joista mainittakoon
mm. maajoukkueessakin esiintynyt Katariina
Naumanen
, viime kauden hopeajoukkueen keskikenttää rytmittänyt Annika Haanpää sekä nuoresta iästään
huolimatta kovia tehoja PK-35 Vantaan paidassa mättänyt Oona Sevenius. Peli on hyvä mahdollisuus mitata omaa tasoaan Suomen
kärkeä vastaan ja EPS lähteekin otteluun tyypilliseen tapaan pelaamaan voitosta
ennakkoluulottomin mielin.

Kapteeninnauhaa kantava ja koko EPS pelaajapolun läpikäynyt Matilda Sandbacka odottaa innolla sunnuntain peliä.

“On loistavaa päästä aloittamaan pelit viimein myös Suomen Cupissa. Lähdemme tietysti hakemaan olosuhteisiin nähden mahdollisimman hyvää ja ehjää peliä kaikin puolin. Peli toimii myös loistavana tasonmittarina koko joukkueelle!”

Joukkueen päävalmentaja Arpad Mester on tyytyväinen joukkueen valmiuteen ja uskoo pelin olevan loistava mahdollisuus pelaajille yksilöinä ja joukkueena mitata omaa tasoaan. Viime kauden joukkue lähes kokonaisuudessaan on jatkamassa ennallaan ja kokonaisuuden rakentaminen on hyvässä vauhdissa. Muutamia uusia ja mielenkiintoisia nimiä ollaan nähty joulukuun aikana joukkueen harjoituksissa ja päävalmentaja Arpad Mester kommentoi joukkueen nykyistä tilannetta odottavaisin mielin.

“Viime kauden joukkueen jatkaessa pääosin yhdessä ja toimintakulttuurin säilyminen mahdollistaa pelaajien yksilöllisen kehityksen sekä kollektiivisen menestyksen tuloksellisesti. Rinkiin on tullut sisään muutama nuorempi pelaaja omasta seurasta ja ulkopuolelta, mutta tällä hetkellä meillä on reilu 30 lahjakkaan ja sitoutuneen pelaajan ryhmä kasassa. Joukkueessa on hyvä henki ja vuorovaikutteinen toiminta pelaajien ja valmennuksen kesken tukee tervettä kilpailua arjen korkeasta vaatimustasosta tinkimättä.”

“Valmistautuminen aloitettiin hyvissä ajoin jo viime vuoden puolella, mutta vuodenvaihteen jälkeen harjoittelu on ollu rikkonaista joukkueen sisällä vallinneen koronaviruksen sekä maajoukkueleiritysten takia. Koronan sairastamisen jälkeen joukkueen kunto on vielä epävarma, mutta taisteluilme ja oman pelisuunnitelman kurinalainen toteuttaminen säilyy ennallaan. Saamme pelistä paljon tärkeää informaatiota joukkueen nykytilanteesta.”

EPS viestintä 5.2.2022