Maailman pisin harjoituskausi on ohi, ja odotus on palkittu, sillä Espoon Palloseura miesten edustusjoukkue avaa historiallisen Ykkösen-kauden tänä lauantaina! EPS saa vastaansa Oulun Luistinseuran, tuttavallisemmin OLS:in. Espoonlahden urheilupuistossa tullaan näkemään uusi ja paranneltu ottelutapahtuma, josta yleisö pääsee nauttimaan. Katsomoja on on uudistettu punaisilla ja mustilla kuppipenkeillä ja kapasiteettia on lisätty, anniskelukatsomon kera.

Vierasjoukkue OLS pelasi viime kaudella Kakkosessa C-lohkossa. EPS:n tavoin he voittivat oman lohkonsa maalieron turvin. He tekevät yhteistyötä Veikkausliigajoukkue AC Oulun kanssa, ja oululaisten kokoonpanossa nähtiin usein nuoria ja lupaavia pelaajia.

Tämän kauden joukkueesta tietoa on niukasti. OLS pelasi viikko sitten harjoitusottelun FC Vaajakoskea vastaan ottaen 3–1 voiton. Pelaajistossa ei ole edelliskauteen verrattuna paljoa muutosta. Viime kauden paras maalintekijä (16) Eemeli Raittinen solmi AC Oulun kanssa jatkosopimuksen, ja pelaa pääosin OLS:issa tulevalla kaudella. Kriittisiä lähtijöitä olivat muun muassa 2003-syntyneet Elias Collin ja Lasse Ikonen, jotkasiirtyivät Turun Palloseuraan. 

EPS valmistautuminen on ollut vaihtelevaa. Harjoitusottelu Klubi 04 vastaan jouduttiin perumaan, ja viimeisin ottelu on kahden viikon takainen FC Honka tappio. Joukkue on pystynyt kuitenkin harjoittelemaan laadukkaasti, ja joukkueessa on hyvä pöhinä ennen sarja-avausta. Pelaajat eivät malta odottaa, että pääsevät kotikentälle haistamaan Ayuub Ahmed-Nurin lanseeraamaa “Espoonlahden meininkiä!” 

EPS:n päävamentaja Sven Pierre Rodriguez Aumaitre kertoo joukkueen olevan valmiina lauantain kamppailuun:

Joukkue on valmis ensimmäiseen otteluun. Olemme harjoitelleet kauan ja vihdoin pääsemme aloittamaan kauden! Joukkue on vahvistunut viime viikkoina, joka mahdollistaa monia vaihtoehtoja. Moni loukkaantunut on myös päässyt harjoittelemaan. Tunnen arvostusta vastustajaa kohtaan, mutta kun pelaajat sekä fanit yhdistyvät ottelussa, vaihtoehtona ei ole muu kuin voitto!” Sven Pierre ylistää. 

Hän kehuu myös EPS-yhteisöä ja haluaa kutsua kaikkia katsomaan ottelua:

Ensimmäisestä päivästä lähtien tunsin yhteyden kaikkien seuran jäsenten kanssa. Olen myös tuntenut kaupungin kannatuksen seuraa kohtaan ja haluamme palkita heidät hyvillä esityksillä. Haluan toivottaa kaikki Espoonlahteen olemaan meille se kahdestoista pelaaja ja näyttämään kuinka ylpeitä olemme, kun saamme olla osa Espoon Palloseuraa!” 

EPS tarjoaa viihdettä, tarinoita ja kohtaamisia. Tule luomaan niitä meidän kanssa. Yhdessä teemme tulevalla kaudella historiaa! 

EPS:n miesten edustusjoukkue nousi viime kauden päätteeksi historiallisesti ensimmäistä kertaa miesten Ykköseen.

Koko runkosarjan aikana pelejä kertyy 22 kappaletta.

Sarjatason nousu tuo Epsille lisää matkustuskilometrejä aikaisempiin kausiin verrattuna. Ykkösen 12 joukkueesta vain neljä on pääkaupunkiseudulta ja etäämmällä sijaitsevat Rovaniemi, Oulu, Pori, Jyväskylä, Vaasa, Kokkola ja Kuopio.

Kahdentoista joukkueen kaksinkertainen runkosarja päättyy elokuun lopussa, jonka jälkeen jakaannutaan pelaamaan ylempää ja alempaa jatkosarjaa. Molemmissa mukana on kuusi joukkuetta, jotka pelaavat yksinkertaisen sarjan. Runkosarjan pisteet säilyvät mukana jatkosarjoissa. Kauden päätteeksi yksi joukkue nousee suoraan Ykkösliigaan ja ylemmän jatkosarjan toiseksi sijoittunut karsii paikasta Ykkösliigaan. Ykkösessä sijoille 11 ja 12 sijoittuneet joukkueet putoavat suoraan Kakkoseen.

Joukkueen vastuuvalmentajaksi nimitettiin vuoden alussa 33-vuotias espanjalainen Sven Pierre Rodriguez Aumaitre.

Vaikka ikää ei vielä hirvittävästi olekaan on hän työskennellyt ammattivalmentajana jo 12 vuotta.

Rodriguez Aumaitre saapui Suomeen tammikuun alussa ja varsinkin sääolosuhteet ovat olleet melko käänteiset hänen viime työpaikkoihinsa verrattuna. Vaikka kulttuurit ovat erilaiset suomalaisten kanssa työskentely on hänen mukaansa lähtenyt kuitenkin hyvin käyntiin.

Työ on käynnissä ja haaste on mielenkiintoinen. EPS pelaa ensi kaudella miehissä ensi kertaa jalkapallon Ykköstä joka on sarjauudistuksen myötä nyt Suomen kolmanneksi korkein sarjataso. Samalla EPS on kuitenkin myös ylimpänä pelaava Espoolainen miesten joukkue kun FC Honga luopui Veikkausliigapaikastaan ja pelaa ensi kaudella miesten Kakkosessa kuten myös kaksi muuta Espoolaisseuraa EBK sekä SexyPöxyt.

“Meillä on nuori ja eteenpäin pyrkivä joukkue täynnä energiaa.

Taistelemme aina loppuun saakka.

Ykkösen sarjakausi käynnistyy siis huhtikuun puolivälissä ja lopulliset kausitavoitteet asetetaan vasta myöhemmin. Mitä EPSn kannattajat voivat kuitenkin varmuudella tällä kaudella odottaa?

“Taistelemme joka pelissä viimeiseen saakka. Tulette näkemään nuoren ja eteenpäin pyrkivän joukkueen täynnä energiaa”, tiivistää Sven Pierre.

9.2.2024 EPS viestintä