Edellisviikolla Tampereella historiallista Regions Cupin voittoa juhlineet EPSn naiset palasivat voitokkaana myös naisten Kakkosen peleihin kun Paimion Haka kaatui vieraskentällä maalein 4-1. Nousukarsinnat jää kuitenkin haaveeksi.

Espoolaisten maaleista vastasivat jo kauden 8. Kakkosen osumallaan Veera Vartiainen, kauden toisellaan Wilma Nokio sekä ensimmäisillään Jenna Tuovinen ja Olivia Kujala. Kujalalle myös ottelu oli vasta kauden ensimmäinen!

Valitettavasti tilanne muissa lohkoissa on edennyt siten että EPSllä ei ole enää mahdollisuutta edetä naisten Kansallisen Ykkösen karsintoihin vaikka se voikin vielä itse sijoittua omassa lohkossaan jopa toiseksi.

Yhteensä kolmesta Kakkosen lohkosta vain lohkovoittajat ja lisäksi paras lohkokakkonen suhteellisilla pisteillä etenevät karsintoihin. Lohkokakkosista C-lohkossa pelaava SJK-j on kerännyt jo 40 pistettä 16 pelaamastaan ottelusta. 

Kun EPSn saldo A-lohkossa on puolestaan tällä hetkellä 32 pistettä 18 ottelusta ei Seinäjokelaisten ohittaminen parhaiden lohkokakkosten vertailussa olisi enää millään tuloksilla mahdollista. Ykkösen karsintoihin etenevät siis varmuudella SJK-j sekä jo lohkovoittonsa varmistaneet F.C. Heimo sekä VPS.

B-lohkossa Ilves/2 on jo lähes varma voittaja, Valtilla on vielä teoreettinen mahdollisuus nousta tasapisteisiin mutta maaliero on Tamperelaisilla niin hyvä että heidän ohittamisensa on lähes mahdotonta. Valtinkaan pistemäärä ei riitä jatkoon lohkokakkosten vertailussa.

Naisten osalta kausi tulee siis päättymään Kakkosen runkosarjaan jota on jäljellä vielä kaksi kierrosta. Kokonaisuutena erittäin hyvin sujuneen “kevätkauden” jälkeen kauden jälkimmäinen puolisko ei ole tuonut aivan yhtä hyviä tuloksia Kakkosessa. Kun F.C. Heimo karkasi jo varhaisessa vaiheessa lohkovoittoon on jo pitkään ollut selvää että EPSn tilanne taistelussa parhaan lohkokakkosen paikasta on ollut haasteellinen.

Etenkin elokuulle osunut neljän ottelun voitoton putki joka katkesi vasta nyt Haka-voiton myötä laihdutti sen verran tehokkaasti Espoolaisten pistepussia että jälleen kerran voidaan todeta että haave karsinnoista jää toteutumatta.

Ennen kahta viimeistä ottelukierrosta EPS on juuri nyt lohkokolmosena ja eroa tulevan lauantain vastustajaan TuWeen 3 pisteen verran. Jos TuWe voittaa varmistaisivat Turkulaiset samalla jo lohkon kakkossijan, silti heidänkään pisteensä eivät tule riittämään vertailussa SJK-jtä vastaan.

EPSlle ovat vielä mahdollisia loppusijoitukset 2-5. TuWea vastaan se esiintyy viimeistä kertaa tällä kaudella kotiyleisön edessä, edessä on kova matsi ja voiton myötä jopa lohkon kakkossija olisi edelleen saavutettavissa. Kausi saa päätöksensä seuraavalla viikolla lauantaina 26.9. HPS/2 vierasmatsilla.

EPS-TuWe naisten Kakkosen kauden viimeinen kotiottelu tulevana lauantaina 19.9. Espoonlahden Urheilupuistossa jo klo 12 alkaen! Saavuthan paikalle juhlistamaan Regions Cup-mestareitamme sekä kannustamaan punaiset voittoon viimeisessä kotipelissä.

Naisten ottelun lisäksi lauantaina myös EPSn miehet pelaavat kauden viimeisen Kakkosen ottelunsa kun Ilves/2 saapuu Espoonlahteen klo 16 alkavaan kamppailuun.

14.9.2026 Espoon Palloseuran Jalkapallo ry