EPSn miesten kahden ottelun mittaiseksi venynyt voittoputki Kakkosessa katkesi perjantai-iltana kun paikallisvastustaja FC Honka vei tiukan taiston jälkeen nimiinsä kauden ensimmäisen derbyn maalein 2-1.

Kuva: A. Trofimov

Ottelu oli edustusjoukkueiden ensimmäinen kohtaaminen samalla sarjaportaalla miesmuistiin. Viimeksi 2023 Hongan Akatemiajoukkue ja EPS pelasivat yhtä aikaa Kakkosen tasolla.

Peli pelattiin vaihtelevassa kelissä Leppävaaran stadionin nurmella jossa Honka on nyt useamman vuoden evakossa Tapiolan stadionin rakennustöiden vuoksi. Kauden ensimmäiset kotipelinsä Honka pelasi Laaksolahdessa Leppävaaran luonnonnurmen valmistumista odotellessa.

Viime lauantain voitokkaan MuSa-ottelun jälkeen EPSn muutokset avauksessa olivat jälleen pieniä. KTP-lainoista Luka Puhakainen ei ollut tällä kertaa mukana mutta Ruslan Haapalainen jatkoi. Myös Rasmus Reiju ja Emil Ojakangas puuttuivat kokonaan. Avaukseen nousivat Angelos Margaritidis, Toivo Rönni ja Aleksi Pinomaa.

Kuva: A. Trofimov

Ottelun alku oli EPSltä hieman varovainen mutta noin 10. peliminuutilta homma alkoi luistaa. EPS pelasi tutun agressiivista prässipeliään joka tuotti ajoittain isojakin vaikeuksia Honkalaisille.

12. minuutilla kapteeni Elias Asikainen riisti pallon ja laukoi terävästi, Honka-maalivahti Axel Helin torjui yrityksen vaivoin kulmaksi.

Emil Talvitie yritti maalia suoraan kulmapotkusta joka melkein onnistuikin, tätä seuranneet EPSn kulmapotkut eivät olleet aivan yhtä hyviä.

20. minuutilla tuplavetopaikoille pääsivät EPSistä ensin Preston Marshall ja sitten jälleen Asikainen mutta tulosta ei aivan syntynyt. Hetkeä myöhemmin Simo Laine sai oman vetopaikkansa hienon kuvion jälkeen mutta Helin pelasti.

Kuva: A. Trofimov

EPSn kovin hallintajakso kesti noin parikymmentä minuuttia, puolen tunnin jälleen Honkakin sai muutamia hyökkäyksiä aikaiseksi jotka EPS-alakerta Lassi Lehtisen johdolla kuitenkin selvitti.

43. minuutilla syntyi vielä yksi hyvä EPS-paikka Ruslan Haapalaiselle mutta Helin oli jälleen pallon tiellä.

Avausjakso sujui punaisilta lähes loppuun saakka erinomaisesti. Kun 45 minuuttia oli jo kellossa pelin avauksessa sattui kuitenkin pieni virhe joka johti vielä yhteen Hongan kulmapotkuun.

Roope Pyyskänen antoi kulman tarkasti EPS-boksiin josta Amos Ramström puski pelaajarykelmän keskeltä isännät lisäajalla 1-0 johtoon. Välittömästi maalin syntymisen jälkeen erotuomari Lotta Vuorio vihelsi pelin tauolle joten maalin ajankohta jäi harmittamaan enemmän kuin itse takaisku.

Toiselle jaksolle EPS lähti taisteluilmeellä ja vaihtojakaan ei heti suoritettu joka kertoo yleensä siitä että valmennuskin oli tyytyväinen peliesitykseen.

Kuva: A. Trofimov

Valitettavasti pelillisesti puoliaika ei noussut ensimmäisen tasolle. Aivan samanlaista energiaa prässäämiseen ei tuntunut löytyvän kuin avausjaksolla ja peli siirtyi minuutti minuutilta enemmän Hongan hallintaan.

52. ja 53. minuutilla Hongalla oli jo erinomaiset paikat iskeä 2-0 maali mutta niistä selvittiin vaivoin.

54. minuutilla Roope Pyyskänen näytti jälleen osaamisensa kulmalipulla, tällä kertaa taka-alueelta löytyi Chinedu Umeh joka laukoi tarkasti isännät 2-0 johtoon.

Tässä kohtaa alkoi valitettavasti hieman vaikuttaa siltä että EPSn eväät oli jo syöty, pallollinen pelaaminen oli tahmeaa ja omat hykkäystilanteet vähissä. 66. minuutilla valmennus otti suht myöhään ensimmäisen vaihdon kun Nino Rajamäki tuli Toivo Rönnin paikalle.

Neljä minuuttia myöhemmin oli toisen vaihdon aika kun varoituksenkin saaneen Preston Marshallin paikan otti Marek Gebala. Pelin hieman uuvahtaneeseen kokonaisilmeeseen nämäkään eivät tuoneet kuitenkaan muutosta ja Honkakin tuntui lähinnä odottelevan jo pelin päätöstä.

Kuva: A. Trofimov

83. minuutilla Hongan Pauli Katajamäki pääsi yksin läpi mutta Lassi torjui komeasti.

Vain pieni hetki tästä peli oli jo toisessa päässä, EPS-vaparin jälkitilanteesta peliväline pelattiin parin pääpallovoiton jälkeen boksiin ottelun näkyvimmälle Epsiläiselle Elias Asikaiselle joka tälläsi kavennusosuman 2-1een! Maali oli Asikaiselle kauden toinen ja samalla verkko heilui heti perättäisessä ottelussa.

Heti maalin jälkeen 85. minuutilla EPS teki vielä kolmannen ja tänään viimeiseksi jääneen vaihtonsa kun hyvin pelanneen Emil Talvitien paikan otti Martin Ljunglin.

Valitettavasti minkäänlaista kunnollista “viimeisten minuuttien rypistystä” ei saatu tällä kertaa aikaiseksi, tilanteita ei pystytty enää rakentamaan ja Hongan puolustaessa loppuhetket tarkasti jäivät taululle loppunumerot 2-1.

Kuva: A. Trofimov

Etenkin ensimmäisellä puoliajalla nähtiin ajoittain erinomaista EPS-pelaamista. Kaksi vastustajan maalia tulivat molemmat kulmista joten niiden puolustamiseen täytyy loppukaudella ehdottamasti panostaa. Vastaavasti EPSn omat kulmat olivat yhtä Talvitien ovelaa yritystä lukuun ottamatta taas varsin köykäisiä joten myös ne lienevät edelleen kehityskohteena.

Voittoputki katkesi mutta EPS kaatui kuitenkin taistellen ja saappaat jalassa ennakkosuosikkia vastaan. Seuraava peli tulee miehillä jälleen varsin pian ja sekin on heti derby!

Kuva: A. Trofimov

Ensi perjantaina 29.5. klo 18.30 Espoonlahteen saapuu vieraaksi EBK Keski-Espoosta, matsissa juhlistetaan myös kaikkia opiskeluvuotensa päättäviä “Schools Out” teemalla. Tervetuloa kannustamaan jälleen punaiset voittoon.